Pokud se rozhodneme založit si firmu, pak musí mít jednu z podob uznaných v našem zákoně. Může jít buď o veřejně prospěšnou společnost, akciovou společnost či společnost s ručením omezeným. A právě tato poslední forma je tím, co začínající podnikatelé volí nejčastěji. Je však pravdou, že mnoho z nich o tom má poněkud naivní představy, počínající tím, co je potřeba k založení sro.
V první řadě jsou to samozřejmě peníze. Podobně jako ostatní typy, i zde je nutný určitý základní kapitál. Jeho výše je stanovena zákonem, a používá se k nákupu všeho, co firma potřebuje, a k prvním výplatám zaměstnancům, než začne generovat zisk. Mnoho lidí však tento základní kapitál doslova promrhá, což je jeden z důvodů, proč jich tolik končí tak brzy po svém založení.
Dále je nutné mít ji zaregistrovanou na příslušných místech, především pak na finančním a živnostenském úřadě. Zde musíte uvést nejen jméno, sídlo a další potřebné náležitosti, ale také to, v jakém oboru budete podnikat. Podle toho vám bude přidělena živnost volná nebo vázaná, jestliže splníte její podmínky.
Na finančním úřadě se zase musíme přihlásit kvůli placení daní, především pak daně z přidané hodnoty, kterou budeme platit. Jako podnikatelé totiž můžeme nakupovat bez DPH, ovšem s tím, že ji doplatíme na konci účetního roku. To vše je však nutné zde nejprve vyřídit.
Proč ale lidé volí právě tuto formu? Jednoduše proto, že je zdaleka nejpohodlnější. Výdaje jsou rozděleny mezi dva lidi, komandistu a komplementáře, přičemž tito mají nad firmou plnou kontrolu. Nejsou tedy vázáni rozhodnutím většiny akcionářů, jako je tomu u akciovek, ani nemají omezený obor působení jako vpsky.
To má však také nevýhodu, kterou si mnozí neuvědomují – pokud nemají dostatek zkušeností či dobrých nápadů, půjde firma ke dnu. A to se bohužel stává častěji, než jsou si mnozí ochotni přiznat.