Pochybuji, že byste ještě nikdy nepoznali, jaké to je nemít peníze. Určitě jste to už někdy zažili, a pokud jste měli štěstí, šlo o poměrně nepatrný nedostatek, který se dal vyřešit třeba jenom krátkodobým úspornějším životem a rozumnějším nakládáním s finančními prostředky. Nebo jste to třeba vyřešili využitím úspor, které jste měli.
Ale jsou i lidé, kteří mívají finanční problémy hlubšího rázu. Ti nemají v dobách krize třeba ani na ty nejdůležitější výdaje, peníze jim nestačí ani na to nepostradatelné, nepomůže ani omezování výdajů a ani úspory nejsou třeba k dispozici, protože kdo si nikdy moc nevydělával, těžko si naspořil.
Ti, jimž se po finanční stránce nedaří skutečně zásadně, pak tedy musí hledat pomoc někde jinde, než jenom u sebe. A protože způsobů, jak přijít k penězům, které si člověk zatím nevydělal, není mnoho, musí se brát to, co je. Tedy půjčky.
Pokud má člověk ve složité situaci naději, že zase jednou bude lépe, může oslovit někoho, kdo nabízí půjčky, z tohoto zdroje čerpat potřebné peníze, a ty pak zase splatit, až bude z čeho.
Ovšem kdo lidem půjčuje větší obnosy? Zpravidla jenom banky a nebankovní společnosti. Nelegálně působící lichváře nechme stranou. A od koho si tedy vzít půjčku? Je lepší ta bankovní nebo nebankovní?
To je různé. Kdo je jako žadatel o půjčku docela dokonalý, může si půjčit i od banky, jež ale nevyhoví všem. Tady je třeba doložit svou bonitu, a to je docela náročné. Na rozdíl od nebankovní společnosti, kde třeba u nebankovní hypotéky stačí jenom mít z čeho splácet a dát jako záruku nějakou nemovitost.
Lidé ve finanční tísni tedy mají pořád ještě naději, že to zvládnou. Protože i ti ekonomicky problematičtí mají určitě aspoň nějaký dům, byt, chatu, pozemek nebo něco podobného. A za takovou záruku vyhoví nebankovní společnost kdykoliv a ochotně.